چگونه رنگبندی سایت و رنگ سازمانی را انتخاب کنیم ؟

نحوه انتخاب رنگ سازمانی شرکت و وب سایت

حسین نیازی  ،  ۱۳۹۷/۰۹/۲۰ چگونه رنگبندی سایت و رنگ سازمانی را انتخاب کنیم ؟

زمانی که تصمیم به راه اندازی یک وب سایت می گیرید، باید به نکات و جزییات زیادی توجه کنید که مسلما انتخاب رنگ‌بندی سایت یکی از مهمترین آنهاست. رنگ‌بندی سایت یک قسمت اصلی از روند طراحی تجربه کاربری (UX) هستش و میتونه سایت شما رو به هر دو سمتِ “یا موفقیت، یا شکست” هدایت کنه.
در این مقاله، سعی کردیم تا به صورت کامل، مختصر و مفید تمام مواردی رو که باید در مورد انتخاب رنگ بدونید و  همچنین اینکه چطور یک رنگ‌بندی صحیح و مناسب برای سایت و یا شرکت انتخاب کنید، رو برای شما جمع بندی کردیم و در انتها برای شما تعدادی از ابزارهای کمکی انتخاب رنگ رو در جهت انتخاب رنگ مناسب بررسی کردیم.

با آیواوب همراه باشید تا نحوه انتخاب بهترین رنگ ها برای کسب و کار و انتخاب رنگ برای وب سایت رو بررسی کنیم.


رنگ‌بندی سایت: رنگ‌بندی زمینه در برابر رنگ‌بندی متون

در طراحی سایت، نخستین تصمیمی که باید برای رنگ بندی بگیرید، انتخاب رنگ پشت زمینه سایت هستش. انتخاب رنگ زمینه روی تمام پروسه طراحی و شکل دهی سایت تاثیر گذار هستش، دقیقا مانند رنگ متون. در این رابطه یک قانون ساده رو باید رعایت کنید:

رنگ هایی انتخاب کنید که یک کنتراست قوی بین رنگ زمینه و متن وجود داشته باشه. اگر علاقمند به استفاده از رنگ زمینه روشن هستید از نوشته های تیره استفاده کنید. نوشته ها باید برای تمام افراد خوانا باشه، حتی برای کسانی که مشکل بینایی دارند.
عکس پشت زمینه هم میتونه یک انتخاب مناسب باشه، فقط باید حواستان به محتوا باشه که قابل رویت باشند و درون عکس محو نشن. این مورد رو هم مد نظر داشته باشید که از انتخاب عکس های گُل گُلی و خال خالی برای پشت زمینه نوشته ها اجتناب کنید، چون انتخاب رنگ مناسب برای این عکس ها بسیار دشوار هستش.


پالت رنگ و تئوری رنگ

  • از چند رنگ باید در وب سایتم استفاده کنم؟ :

بسته به روحیات، سبک طراحی و سلیقه و نیاز سنجی مخاطبین هدف وب سایت شما . تجربه ثابت کرده که تعداد رنگ ها میتونه بین ۳ الی ۵ رنگ متغیر باشه. این تعداد رنگ کاملا برای برجسته کردن قسمت های مهم وب سایت و همچنین جلوگیری از رخ دادن “اثر رنگین کمان” که باعث آزار بازدید کنندگان وب سایت شما خواهد شد، مناسب و کافی هستند.


اما پرسش اصلی اینه که چطور رنگ مناسب سایت انتخاب و ترکیب رنگ مناسب با اون رو استخراج کنم؟ تئوری رنگ چند راه حل مختلف برای این منظور پیشنهاد میده که میتونه به شما کمک کنه تا بهترین رنگ ها همچنین بهترین ترکیب های رنگ رو انتخاب کنید. ما چند مورد از مهمترین و پر کاربرد ترین اونها رو براتون ذکر می کنیم.


رنگبندی آنالوگ:

یک روش انتخاب رنگ ساده که بر اساس اون شما باید نزدیکترین همسایه رنگبندی رو به عنوان رنگ بعدی انتخاب کنید (برای مثال:قرمز، آجری،نارنجی). این روش به شما کمک می کنه تا سایتی یک دست با رنگ بندی هم خانواده داشته باشید.


مونوکروماتیک (تک رنگ):

یک رنگ اصلی انتخاب کنید و یک طیف روشن تر / تیره تر از اون رو برای رنگ دوم و شکل دهی به پالت رنگ‌بندی سایت سایتتون انتخاب کنید. این روش هم مثل روش آنالوگ، روحیات سایت شما رو مستقیما منتقل خواهد کرد. استفاده از این روش در حال حاضر یکی از محبوب ترین روش هاست و میتونه با روش های دیگه به سادگی ترکیب بشه. اگر شما تجربه کافی در انتخاب رنگ ندارید، استفاده از این روش پیشنهاد ما به شماست.


رنگ‌بندی مکمل:

انتخاب رنگ در رنگ‌بندی مکمل از ۲ رنگ مخالف یکدیگر که در دایره پالت انتخاب رنگ روبروی هم قرار گرفتن انتخاب خواهد شد و بر اساس رنگ‌بندی تک رنگ، رنگ طیف روشن تر / تیره تر رو هم برای تکمیل پالت رنگ‌بندی سایت انتخاب کنید. این روش یکی از مناسبترین روش های رنگ‌بندی سایت های فروشگاهی و ابزارهای آنلاین هستش.


روانشناسی رنگ ها:

ما در مقابل رنگ های مختلف، واکنش های متفاوتی از خودمون ابراز می کنیم. رنگ ها ما رو احاطه کردن و گاهی رنگ ها بهترین تجربه زندگی انسان رو رقم می زنند و حال انسان رو دگرگون می کنند (یک لحظه به طبیعت رنگی پاییزی فکر کنید). وقتی صحبت از شور و اشتیاق میشه،  تفکرات ذهن شما چه رنگی میشه؟ – درسته، در بیشتر موارد قرمز. و در مورد مشتریان شما چطور؟ اونها هم در بیشتر مواقع رنگ قرمز رو رنگ پر شور انتخاب می کنند. و اما حالا اگر شما بخواهید شور و اشتیاق رو همراه با برند و سایت به مخاطب ها القا کنید، احتمالا متوجه شدید که باید از رنگ قرمز استفاده کنید. زمانی که به آرامش درون فکر میکنید، تفکرات ذهن شما چه رنگی میشه؟ – درسته، همه جا پر از رنگ آبی هستش، آبی رنگ آرامش و اعتماد هستش.
من میتونم برای شما بینهایت از این مثال ها در اینجا نام ببرم و یا میتونم یک لیست ساده براتون بنویسم تا انتخاب رنگ برای شما طبق روانشناسی رنگ ها ساده تر بشه:

قرمز: 

انرژی، شور و شوق، هیجان، قدرت و همچنین نشانه ی خشم و خطر.

آبی: 

خُنکی، معنویت، آزادی، صبر، وفاداری و صلح .

زرد: 

نور و روشنایی، خوش بینی، شادی و شادمانی و لذت.

سبز:

زندگی، طبیعت و طبیعی، آرام و با آرامش، سلامتی، ثروت، رفاه و در بعضی موارد مفهوم پوسیدگی و سَمّیت.

نارنجی:

دوستی، گرما، هیجان، احساس نزدیکی و در دسترس بودن، انرژی، بازیگوشی و شجاعت.

بنفش:

خرد، عقل و حکمت، کمال و پختگی، جشن.

 سفید: 

خلوص و پاکی، پاکیزگی، جوانی، تازگی و طراوت، صلح و صفا.

سیاه:

قدرت، ظرافت، پنهان کاری، رمز و راز.

خاکستری:

امنیت، بلوغ و کمال، اعتبار و قابل اطمینان.

صورتی:

رمانتیک و عاشقانه، یک رنگ زنانه.

قهوه ای:

راحتی و آسایش، استحکام، ثبات و پایداری و اعتبار.


منابع کمکی انتخاب رنگ

همیشه کار رو ابزار مناسب پیش میبره، حتی اگر شما خودتون استاد رنگ شناسی هم باشید، ابزارهای کمکی میتونن زندگی شما رو راحت تر کنن و یا میتونن الهام بخش خلق یک طرح باشند. یکسری از این ابزارها که ما خودمون استفاده می کنیم و احساس می کنیم خیلی برای انتخاب رنگ بندی خیلی به درد می خورن رو براتون لیست می کنم:

Adobe Kuler:

ادوبی کالر یکی از کاربردی ترین و محبوب ترین سایت های پالت رنگ آنلاین بر اساس تئوری های رنگ شناسی و انتخاب رنگ موجود در کل اینترنت هستش همچنین میتونید رنگ ها رو بر اساس تئوری های مطرح شده در این آموزش انتخاب کنید. علاوه بر متد های مختلف انتخاب رنگ، تعداد زیادی پالت ترکیب رنگ از پیش آماده شده توسط کاربران برای پروژه ها وجود داره که میتونید ترکیب رنگ دلخواهتون رو از بین این پایگاه عظیم پیدا کنید. سیستم جستجوی و تگ ها هم به خوبی می تونن به یافتن رنگ مورد نظر شما حتی بر اساس مود کمک کنن، مثلا ‘Relax’ یا ‘eco’.

Color Hailpixer:

یک منبع کوچک، خیلی کاربردی و الهام بخش که به شما اجازه میده خیلی ساده به دنبال رنگ مورد نظرتون بگریدید. نشانگر ماوس رو در صفحه حرکت بدید و رنگ های مختلف رو مشاهده کنید. هر رنگی که نمایش داده بشه، کد رنگ در وسط به نمایش در میآد و علاوه بر این شما میتونید با کلیک کردن روس صفحه، کد رنگ رو کپی کنید.

Design Inspiration:

یک روش جالب برای یافتن رنگ و مورد وب سایت ها.  جستجو در میان ایده های طراحی بر اساس رنگ که خیلی میتونه کاربردی باشه.


امیدوارم که نهایت استفاده رو از این مقاله برده باشید . با ما همراه باشید با مقاله های بیشتر بزودی برمیگردیم ...