تبلیغات کلیکی چگونه کار میکنند ؟

معرفی و تاثیرات تبلیغات کلیکی

حسین نیازی  ،  ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ تبلیغات کلیکی چگونه کار میکنند ؟

تبلیغات کلیکی چیست ؟

امروزه با گسترش کسب‌وکارهای آنلاین و پررنگ‌ترشدن نقش اینترنت در زندگی مردم، روش‌های تبلیغاتی سنتی نیز رفته‌رفته جای خود را به تبلیغات آنلاین و دیجیتالی می‌دهند. تبلیغاتی که برای مخاطبان بی‌شماری نمایش داده می‌شود که هر روزه درحال گشت‌وگذار در دنیای آنلاین هستند و هر یک می‌توانند به مخاطب و مشتری ارزشمندی برای شما تبدیل شوند. تبلیغات کلیکی نیز شیوه‌ای رایج و متداول درمیان انواع روش های مختلف تبلیغات و بازاریابی اینترنتی است که درصورت استفاده‌ی آگاهانه و درست می‌تواند به پیشرفت سریع و رشد کسب و کار شما کمک کند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که تبلیغات کلیکی چیست و چه کاربردها و چالش‌هایی دارد و برای افزایش تأثیرگذاری آن باید چه مواردی را در نظر داشته باشیم. 


PPC یا پرداخت به‌ازای کلیک (Pay Per Click) یک مزایده برای جستجوست که در آن آگهی موردنظر خود را ایجاد می‌کنید و سپس برای عبارت‌های کلیدی مختلف برای آن آگهی پیشنهاد قیمت می‌دهید. آگهی شما در بالا و پایین نتایج جستجوی طبیعی که برای آنها پولی پرداخت نشده، نمایش داده می‌شود. پیشنهادهای قیمت بالاتر، شانس بهتری برای به‌دست‌آوردن جایگاه اول دارند. در این نوع تبلیغات، موتور جستجو فقط زمانی‌که کاربری روی آگهی کلیک می‌کند، مبلغی را از شما دریافت می‌کند.

جایگاه‌های آگهی در مزایده به فروش می‌رسد. شما باید بالاترین قیمتی را پیشنهاد دهید که مایلید برای هر کلیک روی آگهی خود بپردازید. اگر بالاترین قیمت را پیشنهاد دهید، این شانس را خواهید داشت که رتبه‌ی شماره‌ یک را در این نتایج حمایت‌شده یا پولی به‌دست بیاورید. البته توجه داشته باشید که گفتیم شانس آن را خواهید داشت. زیرا عامل دیگری نیز وجود دارد که به آن امتیاز کیفیت (quality score) گفته می‌شود و می‌تواند بر رتبه‌بندی آگهی شما تأثیر بگذارد. در بخش‌های بعدی مقاله درمورد امتیاز کیفیت، بیشتر توضیح خواهیم داد.

اگر کسی روی تبلیغات کلیکی شما کلیک کند، وارد صفحه‌ای از وبسایت می‌شود که در آگهی به آن لینک داده‌اید. شما نیز باید مبلغی را به ارائه‌دهنده‌ی خدمات تبلیغات کلیکی خود بپردازید. البته این مبلغ بیشتر از مقداری که پیشنهاد داده‌اید، نیست. برای نمونه اگر مبلغ حداکثر یک دلار و ۵۰ سنت را برای واژه‌ی کلیدی «ویجت» پیشنهاد داده باشید و این رقم بالاترین پیشنهاد در مزایده باشد، احتمالا در فهرست نمایش‌ داده‌شده در جایگاه اول قرار خواهید گرفت. اگر ۱۰۰ نفر روی تبلیغات کلیکی شما کلیک کنند، موتور جستجو یا سرویس ارائه‌دهنده‌ی خدمات تبلیغات کلیکی، حداکثر مبلغ ۱۵۰ دلار را از شما مطالبه خواهد کرد.


دلیل اهمیت تبلیغات کلیکی در بازاریابی دیجیتالی چیست؟

 

تبلیغات کلیکی به‌سرعت ترافیکی را برای وبسایت شما ایجاد می‌کند. بسیار ساده است، اگر به‌اندازه‌ی کافی هزینه کنید، جایگاه نخست را به‌دست خواهید آورد و مشتریان بالقوه نیز کسب‌و‌کار شما را قبل از کسب‌و‌کارهای دیگر می‌بینند. اگر مردم عبارات کلیدی را جستجو کنند که برای آنها پیشنهاد قیمت داده‌اید و شما نیز آگهی خوبی نوشته باشید، از همان لحظه‌ی فعال‌شدن آگهی، کلیک‌هایی را دریافت خواهید کرد. بنابراین تبلیغات کلیکی به‌سرعت به‌نتیجه می‌رسد.

در بعضی سیستم‌ها مانند Google AdWords می‌توانید ترافیک هدفمندی را ظرف چند دقیقه پس از بازکردن حساب کاربری خود ایجاد کنید. به‌علاوه تبلیغات کلیکی به‌سرعت قابل تغییر و اصلاح است. در بازاریابی با استفاده از موتورجستجوی ارگانیک یا شکل‌های دیگر تبلیغات، باید هفته‌ها یا ماه‌ها منتظر بمانید تا رفتار مخاطبان تغییر کند، ولی اغلب تبلیغات کلیکی را می‌توانید ظرف چند ساعت یا چند روز تغییر دهید. با استفاده از این ویژگی به‌راحتی می‌توانید با تغییر شرایط بازار و علایق مشتریان سازگاری پیدا کنید.

در تبلیغات کلیکی می‌توانید هزینه‌های پایینی بپردازید. گاهی می‌توانید واژه‌های کلیدی مرتبطی را پیدا کنید که قیمت پیشنهادی بهترین جایگاه برای آنها بسیار پایین و مناسب است. این واژه‌های کلیدی، عبارات طولانی و بسیار خاصی هستند که هرکسی به آنها توجه نمی‌کند و درواقع عبارات جستجوی طولانی و بلندی هستند. درصورت استفاده از واژه‌های کلیدی طولانی، تبلیغات کلیکی گزینه‌ی ایده‌آلی است، زیرا می‌توانید ترافیک بسیار هدفمندی را برای وبسایت خود ایجاد کنید و فقط بخشی از هزینه‌ای را بپردازید که برای روش‌های دیگر تبلیغات می‌پردازید.

پس با سبک‌وسنگین‌کردن خوبی‌ها و بدی‌ها، تبلیغات کلیکی (به‌عنوان ابزاری برای تبلیغات متمرکز) در چه شرایطی مناسب است؟دلیل چالش‌برانگیزبودن تبلیغات کلیکی چیست؟

 

گاهی تبلیغات کلیکی موجب می‌شود که هزینه‌های شما به‌شدت و به‌سرعت بالا برود. گاهی در مزایده، در جدال برای دادن پیشنهاد قیمتی بالاتر برای یک کلمه‌ی کلیدی خاص گرفتار می‌شویم و در نهایت بسیار بیشتر از آنچه نصیب ما خواهد شد، هزینه می‌کنیم. وقتی مدیرعامل، بازاریاب یا هر فرد دیگری، به‌دلیل غرور و خودپسندی تصمیم می‌گیرد که به هر قیمتی جایگاه شماره یک را به‌دست بیاورد، این تصمیم او هزاران دلار خرج روی دست شرکت می‌گذارد. تورم قیمت پیشنهادها نیز به‌طوردائمی موجب افزایش قیمت هر کلیک برای عبارت‌هایی می‌شود که بیش از سایر عبارت‌ها جستجو می‌شوند.

دلیل این تورم، پیشنهادهای بالای برخی از آگهی‌دهندگان برای به‌دست آوردن جایگاه اول و همچنین عملکرد موتورهای جستجو است. گاهی موتورهای جستجو درمورد کیفیت بسیاری از واژه‌های کلیدی، محدودیت‌هایی را به آگهی‌دهندگان تحمیل می‌کنند و این محدودیت‌ها موجب افزایش قیمت هر کلیک می‌شود، حتی زمانی که هیچ شخص دیگری پیشنهاد قیمت نداده است.

ترافیک ناخواسته (Junk traffic) نیز می‌تواند مانع از رسیدن به هدف کمپین تبلیغاتی شما شود. بیشتر سرویس‌ها یا ارائه‌دهندگان تبلیغات کلیکی (البته نه همه‌ی آنها) از طریق شرکای ارائه‌دهنده‌ی خدمات جستجوی خود و شبکه‌های محتوایی، بخشی از بودجه‌ی خود را میان چندین موتور جستجو و وبسایت‌های دیگر توزیع می‌کنند. بدون شک شما می‌خواهید آگهی‌هایتان در گوگل یا بینگ نمایش داده شود و علاقه‌ای ندارید که آگهی‌هایتان در بعضی از گوشه‌های ناشناخته و تاریک اینترنت نمایش داده شود و کلیک تولید کند. ممکن است که ترافیک ایجادشده از این بخش‌های اینترنت، از نظر آماری سطح بالایی از ترافیک و بازدید از وبسایت شما را نشان‌دهد، ولی شما باید کمپین‌های شبکه‌های فرعی را جدا کنید و بادقت آگهی‌های خود را مدیریت کنید تا بتوانید به اندازه‌ی پولی که پرداخت می‌کنید، نتیجه بگیرید.

به‌علاوه، تبلیغات کلیکی درجه‌بندی نمی‌شود. هرچه ترافیک بیشتری دریافت کنید، پول بیشتری نیز خواهید پرداخت و مقدار این پول نسبت مستقیمی با ترافیک دریافتی دارد. هزینه‌ای که برای هر کلیک پرداخت می‌کنید، تغییری نمی‌کند و ثابت است، ولی کل هزینه‌ی پرداختی شما افزایش می‌یابد. حال این شرایط را با بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئو مقایسه کنید که در آن میزان ثابتی از تلاش یا پول را برای دستیابی به رتبه‌ی بهتر هزینه می‌کنید و با بالارفتن میزان ترافیک، هزینه‌ی مؤثری که برای هر کلیک می‌پردازید، کاهش می‌یابد. استفاده از خدمات سئو برای کسب‌و‌کارهایی که بلند‌ مدت فکر می‌کنند بسیار ضروری است.