اصول طراحی گرافیک

نکات مهم اولیه در طراحی گرافیکی

حسین نیازی  ،  ۱۳۹۷/۰۹/۱۷ اصول طراحی گرافیک

در این مطلب قصد داریم چند اصل اساسی در طراحی گرافیکی را برای شما بازگو کنیم که به کارگیری آنها هنگام طراحی، ضروری و لازم است.

 

نقطه، خط و شکل

این سه مورد، بدون در نظر گرفتن ماهیت طراحی، پایه‌های اصلی هر طرح هستند. با این سه گزینه می‌توانید هر چیزی که می‌خواهید خلق کنید؛ از آیکن‌های ساده گرفته تا طرح‌های پیچیده، همه و همه از ترکیب این سه المان ساده به وجود می‌آیند.

در هندسه، نقطه از تلاقی دو محور x و y به وجود می‌آید و در طرح‌های سه‌بعدی تلاقی با محور z نیز اهمیت دارد. اما بیشتر مواقع به ویژه در این مقاله منظور ما طراحی دو بعدی است.

 

با اتصال دو نقطه، خط به وجود می‌آید. خطی که از اتصال چندین نقطه به وجود می‌آید، مانند کنار هم قرار گرفتن اتم‌های یک مولکول است. اگر نقطه‌ی سوم به این خط اضافه شود و آنها را به هم متصل کنید، شکل به وجود می‌آید. ممکن است شکل شما مثلث باشد. بنابراین همانطور که اشاره کردیم با استفاده از همین المان‌های ساده می‌توانید هر چیزی که می‌خواهید خلق کنید.

 

رنگ

 

چشم انسان می‌تواند بیش از  1۰ میلیون رنگ مختلف از قرمز گرفته تا بنفش را تشخیص دهد و از همان سنین جوانی همه‌ی ما می‌توانیم انواع رنگ‌ها، معانی و شدت رنگی آنها را تشخیص دهیم.

به عنوان مثال چراغ راهنمایی رانندگی را در نظر بگیرید. این چراغ تنها سه رنگ دارد ولی می‌دانیم که قرمز به معنای ایست، سبز به معنای اجازه‌ی عبور و زرد به معنای احتیاط و آمادگی برای توقف پیش از قرمز شدن چراغ است. تنها می‌دانیم ممکن است رنگ‌ها در جاهای مختلف معانی متفاوتی داشته باشند و خیلی به موضوع فکر نمی‌کنیم.

هدف ما از این مقدمه این است که بگوییم با انتخاب رنگ درست می‌توانید مفهوم خود را به بیننده منتقل کنید و تنها باید به خوبی درک کنید که برای چه کسی طراحی می‌کنید.

 

تایپوگرافی

 

این بخش اهمیت زیادی دارد، چرا که اجرای آن حتی برای طراحان دشوار است. این بخش نه تنها درباره‌ی نوع نوشتن متن‌ها، بلکه درباره‌ی نوع ارائه‌ی آنهاست. تایپوگرافی یعنی نوع نمایش کلمات.

بیشتر طراحی‌هایی که در این بخش انجام می‌شود هدف خاصی را دنبال می‌کند و فقط لازم است بدانید هدف هر بخش چیست و کدام گزینه مورد علاقه‌ی شماست. برخی از طرح‌های حروف برای متون طولانی مناسب هستند و برخی ممکن است برای عناوین و تیترها استفاده شود. برخی از سبک طراحی حروف اصولا واضح هستند و برخی دیگر ممکن است جالب و غیررسمی باشند.

هزاران نوع سبک طراحی حروف وجود دارد که می‌توانید از بین آنها گزینه‌ی مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید، اما اگر می‌خواهید کار خاص و متفاوتی انجام دهید، سراغ گزینه‌های کلاسیک بروید.س با وجود این، اگر فکر می‌کنید باید سبک طراحی حروف را برجسته در نظر بگیرید، این قسمت هم می‌تواند یکی از گزینه‌های چالش برانگیز برای یک طراح باشد.

 

فضا

روشی که شما در فضای طرح خود، تعادل ایجاد می‌کنید می‌تواند خلاقانه یا استفاده از شکستگی به ویژه در تایپوگرافی باشد.

باید ببینید میزان ارتباط المان‌ها و حروف با یکدیگر تا چه اندازه است و با ایجاد فضای کافی برای نفس کشیدن، از ایجاد خفگی در طرح جلوگیری کنید.

می‌توانید از فضای مخالف به عنوان بخشی از طراحی خود استفاده کنید. این فضا قدرت زیادی دارد و می‌تواند به بیننده کمک کند تا راحت‌تر تمام طرح شما را ببیند. اما باید حواستان باشد از این روش به صورت هوشمندانه استفاده کنید، بهره‌گیری زیادی از فضا باعث می‌شود طرح شما ناتمام به نظر برسد و اگر از فضا خیلی کم استفاده کنید، طرح شما خیلی شلوغ خواهد شد.

تلاش کنید طوری مدیریت داشته باشید که نسبت مناسب میان فضای مثبت و منفی رعایت شود.

 

چیدمان و شبکه‌بندی

شاید این دو گزینه در نگاه اول قابل رویت نباشند، اما وقتی با دقت به یک کتاب یا روزنامه نگاه کنید می‌توانید آنها را ببینید. طرح شما باید از یک طرح شبکه‌بندی شده پیروی کند که در نهایت به یک طرح دلخواه و قابل هضم تبدیل شود.

حتی اگر زمانی قرار باشد خودخواسته طرحی نامنظم داشته باشید، باید همین بی‌نظمی هم نظم داشته باشد.

چیدمان زمانی اهمیت پیدا می‌کند که با متون سر و کار دارید و روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد. اما برخی برای خودشان سبکی دارند. به عنوان مثال متون را در سمت چپ قرار می‌دهند. البته باید همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که با چه هدفی و برای چه کسی طراحی می‌کنید، اما در کل باید حواستان باشد که متن‌هاتیا از راست به چپ و بالا به پایین خوانده می‌شود. بنابراین اگر متون در مرکز یا سمت چپ قرار گیرند خواندن آنها سخت‌تر می‌شود.

 

قاب‌بندی

 

این مفهوم یکی از بخش‌های مهم در عکاسی است اما در طراحی گرافیکی نیز باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. فرقی نمی‌کند از یک عکس، یک طرح یا هر چیز دیگری استفاده می‌کنید، مهم این است که قاب‌بندی درست هر چیزی را متفاوت جلوه می‌دهد.

سعی کنید مستقما نگاه مخاطب به جایی برود که می‌خواهید. تصاویر را با برش و قاب‌بندی درست به عنوان سوژه‌ی برجسته نشان دهید یا پیام خود را به این واسطه اصلاح کنید. مهمترین نکته در این بخش بیان صحیح ماجرا به شکل درست است.

اگر بعد از این کار متوجه شدید چیزی جا افتاده است می‌توانید آن را اضافه کنید.

بافت‌ها و الگوها

بافت‌ها و الگوها مانند اکسسوری و لوازم جانبی می‌مانند که استفاده از آنها ضروری است و نمی‌توان بدون آنها زندگی کرد. سعی کنید به خوبی آنها را به طرح خود اضافه کنید تا طراحی نهایی جذاب‌تر شود.

استفاده از بافت‌ها به اندازه‌ی گذشته دیگر مرسوم نیست اما به کمک آنها می‌توانید ابعاد تازه‌ای به طرح خود اضافه کنید و طرح را به شکلی نمایش دهید که سه بعدی و قابل لمس دیده شود.

الگوها کاملا به موضوع تکرار می‌پردازند و در بیشتر مواقع می‌توان بسته به نحوه‌ی استفاده از آنها، الگوها را به عنوان بافت در نظر گرفت. از الگوها بیشتر به عنوان روشی برای تزریق هماهنگی و پویایی به یک طرح تخت استفاده می‌شود و تلاش می‌کند وسعت فضای منفی کمتر شود.

 

ممنون که با ما همراه بودید بزودی در این بخش آموزش های خوبی ارائه خواهیم داد .