دامین یا دامنه چیست ؟

معرفی دامین

حسین نیازی  ،  ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ دامین یا دامنه چیست ؟

زمانی که آدرسی را در قسمت Address Bar یا محل نوشتن آدرس سایت، وارد میکنیم، معمولاً چنین چیزی را وارد می نماییم: www.Aiwaweb.com

ماهیت آدرس سایت شما www میباشد. Parsianhost نام دامنه یا همان نام سایت و گویای نام برند و فعالیت شما میباشد و .com پسوند دامنه و بیان کننده ی نوع سایت است.

لازم است در اینجا به نکته ای اشاره کنیم که URL یا Uniform Resource Locator آدرسی است که محل فایل ها ، اسناد و صفحات را بر روی اینترنت مشخص مینماید.

دامنه یکی از مهمترین اجزای URL است.

نام های دامنه توسط قانون ها و روش های سیستم نام دامنه یا Domain Name System ( که مخفف آن DNS  میباشد. ) شکل گرفته اند.

هر نامی که درDNS ثبت شود ، نام دامنه تلقی می گردد.

در حقیقت یک نام دامنه ، پروتکل اینترنتی (IP=Internet Protocol) را نشان میدهد.   IP همانند کد پستی محل زندگیتان میباشد و نام دامنه همانند آدرس محل زندگی شماست؛ که اگر نام دامنه جایگزین IP نمی شد ، چقدر به خاطر سپردن ارقام IP سخت بود...

پس دامنه یا دامین و یا دومین حقیقتاً نامی است که به جای آدرس IP ، وب سایت از طریق آن قابل دسترسی خواهد بود.

ثبت دامین پرمعنا و مناسب نکاتی دارد که انکار آن می تواند هویت آنلاین شمارا خدشه دار نماید.پس مراقب باشید که از نام های مناسب برای دامنه ی خود استفاده نمایید.

 نام دامنه مثل لوگو یا برند شرکتهای دارای محصول خاص، میباشد که می تواند شمارا در جذب مشتری و بازاریابی اینترنتی و رونق آن، یاری کند.

 

پسوندهایی که توسط کمیته ی تصویب پسوندها (ICANN) تایید شده باشند، پسوندهای مجاز و معتبرند و از لحاظ فنی به این پسوندها Top Level Domain یا مخفف آن TLD می گویند.

TLD ها به دو نوع تقسیم میگردند که به شرح زیر میباشد:

  1. دامنه های سطح بالای عمومی یا generic Top Level Domain ( مخفف آن  GTLD میباشد) مثل .com یا .net یا .org و ....

  2. دامنه های سطح بالای کد کشوری یا country code Top Level Domain ( مخفف آن CCTLD است) مثل .ir یا .us یا .eu و .... که برای سایت های منصوب آن کشور استفاده میگردد.