انواع وب‌سایت‌ها از دیدگاه پیاده‌سازی

معرفی دو نوع از ساختار های وب سایت

حسین نیازی  ،  ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ انواع وب‌سایت‌ها از دیدگاه پیاده‌سازی

وب‌سایت‌های اینترنتی عموما از دو دیدگاه پیاده‌سازی و کاربرد مورد دسته‌بندی قرار می‌گیرند که به صورت خلاصه از نظر پیاده‌سازی وب‌سایت‌ها به دو شیوه استاتیک (ایستا) و داینامیک (پویا) و از نظر کاربرد به مدل‌هایی نظیر وب‌سایت‌های خبری و اطلاع‌رسانی، تجاری، شرکتی، صنعتی، خدماتی، شخصی، آموزشی، گفتگو محور، شبکه‌های اجتماعی، پورتال و در نهایت سیستم‌ها یا نرم‌افزارهای مبتنی بر وب طبقه‌بندی می‌شوند که در ادامه به تفصیل آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گفتنی است که انتخاب شیوه طراحی وب‌سایت و همچنین ویژگی‌ها و عملکرد آن علاوه بر وابستگی به اهداف و نیازهای کسب‌و‌کار شما، تا حد بسیار زیادی وابسته به مخاطبین هدف و میزان بودجه در نظر گرفته شده برای طراحی وب‌سایت دارد، با توجه به این معیارها، انجام یک انتخاب مناسب در این راستا امری قابل توجه به نظر می‌رسد. در ادامه توجه شما را به مطالعه این تعاریف جلب می‌نماییم.

 

وب‌سایت‌های استاتیک

طراحان با توجه به نیاز مشتریان در طراحی وب‌سایت‌های اینترنتی عموما از دو روش طراحی داینامیک (پویا) و طراحی استاتیک (ایستا) برای طراحی و توسعه وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند. طراحی به صورت استاتیک عموما یک بار انجام شده و کلیه محتویات برای یک بازه زمانی عموما طولانی‌مدت در قالب کدهای نشانه‌گذاری، استایل‌بندی و رویدادمحور (اچ تی ام ال، سی اس اس و جاوااسکریپت) بر روی سرور قرار می‌گیرند و با توجه به اینکه اعمال تغییرات در محتویات این نوع وب‌سایت‌ها نیاز به دانش برنامه‌نویسی مبتنی بر وب دارد، عموما مشتریان فاقد دانش فنی، توانایی تغییر و به‌روزآوری آن را نخواهند داشت و کلیه مراحل طراحی و ورود محتویات توسط تیم فنی صورت می‌گیرد.

لازم به توجه است که این نوع وب‌سایت‌ها بیشتر برای مشتریانی کاربرد دارد که علاقه‌مند به ایجاد تغییرات مداوم در وب‌سایت خود نبوده و صرفا قصد دارند یک‌بار برای همیشه محصولات و خدمات خود را همانند یک کاتالوگ اینترنتی به نمایش مخاطبین خود بگذارند و تغییرات اعمالی آن‌ها در بازه‌های سالیانه و در حد تغییر راه‌های تماس و یا متون باشد. همچنین گفتنی است که با توجه پیچیدگی‌های کمتر طراحی و کدنویسی این نوع وب‌سایت‌ها در مقایسه با وب‌‌سایت‌های داینامیک، غالبا پروسه زمانی پیاده‌سازی آن‌ها کوتاه‌تر و همچنین قیمت تمام شده آن‌ها نیز پایین‌تر خواهد بود.

 

وب‌سایت‌های داینامیک

اما طراحی و توسعه وب‌سایت‌های داینامیک که از نظر آماری حجم بسیار بیشتری از وب‌سایت‌های موجود در وب را تشکیل می‌دهند، روی دیگر سکه را نمایش خواهند داد. این نوع وب‌سایت‌ها علاوه بر داشتن کلیه ویژگی‌های موجود در وب‌سایت‌های استاتیک، توانمندی‌های قابل‌توجه‌تری را در اختیار شما قرار خواهند داد. در این نوع وب‌سایت‌ها مشتریان بدون دانش فنی برنامه‌نویسی و صرفا با در اختیار داشتن اطلاعاتی در حد دانش پایه کامپیوتر می‌توانند نسبت به ورود محتویات و به صورت کلی به‌روزآوری وب‌سایت خود اقدام نمایند. در این نوع وب‌سایت‌ها ساختار اولیه توسط متخصصین امر طراحی و برنامه‌نویسی شده و بستری در راستای ورود، حذف و ویرایش محتویات در هر لحظه از زمان برای کاربران فراهم می‌گردد.

 

در واقع در فرآیند طراحی و توسعه وب‌سایت‌های استاتیک، تولید و ورود محتویات یک وب‌سایت صرفا توسط اشخاص دارای دانش فنی و در وب‌سایت‌های داینامیک می‌تواند توسط هر شخصی اعم از برنامه‌نویس و یا مشتری صورت پذیرد. از جمله وب‌سایت‌های داینامیک می‌توان به سیستم مدیریت وب‌لاگ‌ها، سامانه‌های ارسال ایمیل، خرید آنلاین از فروشگاه‌های اینترنتی، سیستم‌های شبکه‌های اجتماعی و اشاره داشت. از مزیت وب‌سایت‌های داینامیک می‌توان به سهولت به‌روزآوری محتوا، افرودن صفحات و بخش‌های جدید، امنیت بیشتر و همچنین مدیریت هم‌زمان آن توسط چندین فرد و با سطوح دسترسی مختلف اشاره داشت .